Pzt-Cuma: 08:15 - 18:30

Sultan Orhan Mah, 1176/2. Sk. No:3 Gümrük Sanayi Bölgesi TR41400 Gebze / KOCAELİ

Nasıl yardımcı olabiliriz?

İnsulation Materials

Transformatörlerde kullanılan yalıtım malzemeleri

Güç transformatörlerinde örneğin bakır ve tane yönelimli silikon çelik gibi aktif malzemeler dışında çok sayıda demirli , demirsiz ve yalıtkan malzeme kullanılmaktadır . Bu malzemelerin elektriksel, mekanik, fiziksel, kimyasal ve termal özelliklerine göre optimum şekilde kullanılması, uygun bir yalıtım malzemesinin kullanılması için önemlidir. Bir güç transformatörünün yalıtım sınıfı, yalıtımın dayanabileceği test düzeyine göre belirlenir .

Yalıtım, transformatör çalıştırıldığında daha iyi performans sağlamaktan sorumlu olan bir transformatörün sahip olduğu en önemli niteliklerden biridir. Aslında, bir transformatörün dayanıklılığı ve kararlılığı, içinde bulunan yalıtım malzemelerinin doğru kullanımına büyük ölçüde bağlıdır. Bu, silikon çeliği ve bakır gibi metalik bileşenlerin dışında, daha iyi çalışması için güç transformatörlerinde kullanılan diğer önemli yalıtım malzemelerinin de olduğu anlamına gelir. Türkiye’de güvenilir bir transformatör üreticisi ile iletişime geçmelisiniz. TRANSCAN TRAFO gibi, satın aldığınız transformatörlerin, içine monte edilmiş hem metalik hem de yalıtkan en iyi malzemelerle birinci sınıf kalitede olacağından emin olabilirsiniz. Şimdi, bir transformatörde bulunan yalıtım malzemelerinin listesine, kullanımları ve uygulamaları ile birlikte bir göz atalım.

1. Yalıtım Yağı: Yalıtım yağı, trafo yalıtım sisteminde çok önemli bir rol oynar. Alçak gerilim trafolarında örneğin 12-1000V aralığında kullanılan trafolarda veya düşük güçte olan trafolarda bu tür trafolarda yalıtkan yağa ihtiyaç yoktur. Alçak gerilim transformatörlerinde ısı yayılımı çok düşüktür. 11KV transformatörlerde yalıtkan yağ, ısı kayıplarını dağıtmak için bir elektrik yalıtımı ve bir soğutucu olarak hareket etme önemli kuralına sahiptir. Transformatör yağı temel olarak fraksiyonel damıtma ve ardından ham petrolün işlenmesiyle elde edilir. Böylece Trafo yağı sıvı dielektrik ve soğutucu görevi görür ve trafonun çekirdeğinin yerleştirildiği bir tanka yerleştirilir.                                                                                 2. Yalıtım kağıdı: Kağıt, bir ağ veya tabaka oluşturmak üzere keçeleştirilen sebze liflerinden yapılan bir kumaştır. Lifli hammaddeler pamuk, kenevir, manila, saman ve iğne yapraklı ağaçlar gibi bitkilerden elde edilir. Vakum altında yağda ortaya çıktığında çok yüksek bir elektrik gücü değerine ulaşır. Yağ emdirilmiş burçların kondenser çekirdeği olan tabaka sargı yalıtımında “orta hava geçirgenliğine sahip kraft yalıtım kağıdı” kullanılmaktadır. Yüksek hava geçirgenliğine sahip kraft yalıtım kağıdı” dikdörtgen bakır iletken ve sürekli transpoze bakır iletken üzerine kaplamada kullanılır.  Sargı kablosunun esnek bakır kablo izolasyonunun üzerinin kaplanmasında “krep kraft kağıdı” kullanılmaktadır. “Basın kağıdı”eksenel soğutma kanalı için destek kağıdı olarak kullanılır.

3. Pres Panosu : Pres panosu, transformatörlerin elektrik, mekanik ve termal tasarımında kullanılan çeşitli bileşenlerin yapımında yaygın olarak kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Pressboard kimliği ayrıca hücreleri çok fazla selüloz içeren bitkisel liflerden yapılmıştır. Güç transformatörlerinde en zor pratik yalıtım, sargıların uçlarında ve sargılardan çıkışlarda meydana gelir. Pressboard kalıplı bileşenler gerekli herhangi bir şekle getirilebilir. Açılı halkalar ve kapaklar yaygın olarak kullanılan pervazlardır. Yüksek gerilim trafolarında kullanılan pek çok pres levha çeşidi vardır ancak 11KV trafolarda blok pul, klemens dişlisi ve destek ve ayırıcı vb. olarak “yumuşak pres levha – lamine” kullanılmaktadır.köşebent, kapak, sektör, burunlar, kare boru, çıkış, sargı uçlarının yalıtılması, sargılar arasındaki yalıtım ve diğer birçok uygulamada kullanılır.

4. Ahşap bazlı laminatlar: Ahşap esaslı laminatlar, çeşitli ahşaplardan elde edilen seçilmiş kaplamalardan üretilir. Kaplamalar kurutulur ve kısmen veya tamamen doğal fenomen ile emprenye edilir. Daha yüksek mekanik ve daha düşük elektrik mukavemeti gerektiren alanlar, yoğunluklar lamine ahşap, bobin sıkma halkası, kama, destek, çekirdek ve boyunduruk gibi çeşitli yalıtım bileşenlerinin yapımında kullanılır.

5. Sargı için izoleli bakır iletken: Güç transformatörlerinde farklı tipte izoleli bakır iletken sargılar kullanılır, örneğin kağıt kaplı dikdörtgen bakır iletken, ikiz kağıt kaplı dikdörtgen bakır iletken demetlenmiş, kağıt kaplı sürekli transpoze bakır iletken, ikiz transpoze bakır iletken demetlenmiş , ikiz dikdörtgen bakır bir araya toplanmış ve iki iletken ve epoksi kaplı sürekli transpoze iletken arasında ortak bir kağıt şerit ile donatılmıştır. Bunlar, sargı boşluk faktörü ve sargıların mekanik mukavemeti için kullanılır . ” kağıt kaplı dikdörtgen bakır iletken” farklı türde sargılar yapmak için kullanılır. Kurşun ve klemens yapımında “kağıt kaplı standart bakır kablo” kullanılmaktadır.“Krep kağıt kaplı esnek bakır kablo” , küçük bir yarıçapa bükülmesi gereken kurşun ve terminal yapmak için kullanılır. Marşaling kutusu, nitrojen, sızdırmazlık sistemindeki kabloları kontrol etmek için “PVC izoleli bakır kablo-tek ve çok damarlı” kullanılır.

6Yalıtım bandı: Yalıtım bandı, çeşitli bantlama amaçları için kullanılır. Örneğin pamuklu bant, pamuklu yeni bant, cam dokuma bant, dokuma bant ve fenol lamine kağıt taban levhası. Bu bantlar bantlama, bantlama, çekirdek cıvata izolasyonu, yüksek mukavemet gereken yerlerde ve trafo çekirdeklerinin bantlanmasında kullanılır.  

7Baskı tahtası: Transformatörlerin elektriksel, mekanik ve termal tasarımında kullanılan pres tahtası aynı zamanda büyük miktarlarda selüloz içeren bitkisel liflerden yapılmıştır. Bu pres panoları, transformatörlerde kullanılmak üzere herhangi bir şekilde kalıplanabilir; en sık görülen şekiller köşeli halkalar ve kapaklardır.

Transformatörlerde kullanılan tüm bu yalıtım malzemeleri, sıcaklığa dayanma kapasitelerine dayanmaktadır. A, B, C, E, F, H ve Y sınıflarına ayrılırlar. Tüm bu sınıfları ayrıntılı olarak anlayalım.

  • A Sınıfı malzemeler, maksimum sıcak nokta sıcaklığı 105 °C olan malzemelerdir. Bunlar, emprenye için pamuk, ipek ve kağıt içerir.
  • B Sınıfı malzemeler, maksimum sıcak nokta sıcaklığı 130°C olan malzemelerdir. Bunlar, uygun emprenye veya kaplama maddesi ile cam elyafı, mika ve asbest içerir.
  • C sınıfı malzemeler, maksimum sıcak nokta sıcaklığı 180°C olan malzemelerdir. Bunlar arasında inorganik bağlayıcılı veya bağlayıcısız cam, mika, asbest, porselen ve kuvars bulunur.
  • E Sınıfı malzemeler, maksimum sıcak nokta sıcaklığı 120°C olan malzemelerdir. Bunlar tel ve emaye içerir.
  • F sınıfı malzemeler, maksimum sıcak nokta sıcaklığı 155°C olan malzemelerdir. Bunlar, uygun bağlayıcı emdirme veya kaplama maddeleri içeren cam, mika ve asbest içerir.
  • H sınıfı malzemeler, maksimum sıcak nokta sıcaklığı 180°C olan malzemelerdir. Bunlar, cam elyafı, asbest ve mika gibi birbirine yapıştırılmış uygun malzemelerin bir kombinasyonudur.
  • Y Sınıfı malzemeler, maksimum sıcak nokta sıcaklığı 90°C olan malzemelerdir. Bunlar, emprenyesiz pamuk, ipek, kağıt ve ahşabı içerir.