Pzt-Cuma: 08:15 - 18:30

Sultan Orhan, 1176/2. Sk. No:3, 41400 Gebze/Kocaeli

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Kraft Kağıt Nedir?

Kraft Kağıt Nasıl Yapılır?

  • Kraft Kağıdı Neden Normal Kağıttan Daha İyidir?

  • Kraft Kağıt Nedir?

 


Nüfus arasında çevre sorunlarına ilişkin sürekli artan farkındalıkla birlikte tüketiciler, bağlılıklarını giderek daha fazla çevre bilincine sahip işletmelere ve ürünlere yöneltiyor. Bir işletme sahibi olarak, çevre dostu tasarımları nedeniyle yıllar içinde popüler hale gelen çok sayıda yeni terim ve ürün karşısında bunalmak kolaydır. Belirsizliğiniz sizi çevre dostu uygulamaları işinize dahil etmekten alıkoyuyorsa, okumaya devam edin. Çok yönlü bir ürün olan kraft kağıdı almaya karar verdik ve nasıl yapıldığını ve hangi bileşenlerin onu çevre dostu ve standart kağıttan daha iyi bir seçenek yaptığını tam olarak anlayabilmeniz için basit terimlerle oluşturma sürecini açıklamaya karar verdik. Ardından, kraft’ı işinize nasıl dahil edeceğiniz konusunda size bazı önerilerde bulunacağız.

 

Kraft Kağıt Nasıl Yapılır?

 


kraft kağıt ürünleri, diğer kağıt üretim yöntemleri gibi, ahşabın odun hamuruna kimyasal olarak dönüştürülmesini içeren Kraft işlemi kullanılarak yapılır. Ahşabın yapısal bileşenleri lignin ve selülozdur. Lignin iyi kağıt yapmadığından selülozdan ayrılması gerekir. Bunu yapmak için talaşlar, sodyum sülfür ve sodyum hidroksitten oluşan “beyaz bir likörde” pişirilir. Lignini ve selülozu parçalayarak masif odun hamuru ve “siyah likör” bırakırlar. Talaşlar artık hamur haline getirildi ve daha büyük parçaları çıkarmak için elendi. Hamur, kalan pişirme sıvılarını çıkarmak için yıkanır ve daha sonra çeşitli kağıt ürünlerine dönüştürülebilir.

 

Kraft Kağıdı Neden Normal Kağıttan Daha İyidir?

 


Peki kraft süreci diğer kağıt üretim yöntemlerine göre nasıldır? Her şeyden önce, düşük lignin içeriği ve yüksek kükürt oranı nedeniyle kraft kağıdı daha güçlüdür. Ayrıca, kağıdın gücünü azaltan ve üretim maliyetlerini artıran kapsamlı ağartma içermez.

Ve diğer yöntemlerden farklı olarak geleneksel kağıt yapım süreçlerinin dışında kalan reçineli çam ve bambu dahil her türlü ahşabı kullanabiliyor. Ayrıca proseste kullanılan kimyasalların tamamına yakınının geri kazanılıp yeniden kullanılması nedeniyle kendi kendini idame ettiren bir yöntemdir. Geri dönüştürülemeyen ana yan ürünler, diğer üretim amaçları için kullanılan terebentin ve don yağıdır. Artık kraft kağıdının nasıl yapıldığına dair temel bilgilere sahip olduğunuza göre, işte bunu işte uygulayabileceğiniz bazı yollar. Ve endişelenme; bu sadece çevre için yararlı değil. Kraft malzemesinin belirli nitelikleri, işletmeniz için de faydalı olmasını sağlar.

 

Kraft kağıdı veya kraft , kraft işleminde üretilen kimyasal hamurdan üretilen kağıt veya kartondur (karton).

 

Torba kraft kağıdı (veya sadece çuval kağıdı ), yüksek mukavemet ve dayanıklılık talepleri olan ürünleri paketlemek için tasarlanmış, yüksek elastikiyete ve yüksek yırtılma direncine sahip gözenekli bir kraft kağıdıdır .

 

Kraft işlemiyle üretilen hamur, diğer hamurlaştırma işlemleriyle üretilenden daha güçlüdür ; asidik sülfit işlemleri selülozu daha fazla bozarak daha zayıf liflere yol açar ve mekanik hamurlaştırma işlemleri ligninin çoğunu liflerle birlikte bırakırken, kraft hamurlaştırma ahşapta orijinal olarak bulunan ligninin çoğunu giderir. Ligninin hidrofobik doğası , liflerdeki selüloz (ve hemiselüloz ) arasındaki hidrojen bağlarının oluşumunu engellediğinden, düşük lignin kağıdın elde edilen gücü için önemlidir.

 

Kraft hamuru diğer odun hamurlarından daha koyudur, ancak çok beyaz hamur yapmak için ağartılabilir . Tamamen ağartılmış kraft hamuru, mukavemet, beyazlık ve sararmaya karşı direncin önemli olduğu yüksek kaliteli kağıt yapmak için kullanılır.

 

Üretim 

 

Çuval kağıdı için odun hamuru , kraft işlemi ile yumuşak ağaçtan yapılır . Uzun lifler kağıda mukavemetini sağlar ve mukavemeti daha da artırmak için ıslak mukavemet kimyasalları eklenir. Hem beyaz hem de kahverengi kaliteler yapılır. Torba kağıt daha sonra odun hamurundan bir kağıt makinesinde üretilir . Kağıt, gözeneklilik ve elastikiyet kazandırmak için mikro kreplenmiştir . Mikro krepleme, büzülmesine izin veren gevşek çekmelerle kurutularak yapılır. Bu, kağıdın kırılmadan makine yönünde %4 ve çapraz yönde %10 uzamasına neden olur.

Makine yönündeki uzama, daha fazla mikro kreplemeye neden olan çok elastik silindirler arasına bastırılarak daha da geliştirilebilir.

Kağıt, neme , yağa ve bakterilere karşı etkili bir bariyer sağlamak için polietilen (PE) ile kaplanabilir, ancak geri dönüştürülebilirlik engellenir. Zein kaplamalar ayrıca suya dayanıklıdır ancak daha iyi geri dönüştürülebilirlik sağlar. 

Bir kağıt çuval, gereken tokluğa bağlı olarak birkaç kat çuval kağıdından yapılabilir.

Kraft kağıdı, orta makine hızlarına sahip kağıt makinelerinde üretilir. Hammadde normalde kraft işleminden elde edilen yumuşak ağaç hamurudur.

Yüksek etkili bir kükürt oranı veya sülfür sağlamak, kraft prosesini kullanarak mümkün olan en yüksek mukavemet için önemlidir.

Kraft işlemi, diğer hamurlaştırma işlemlerinin çoğundan daha geniş bir lif kaynağı yelpazesi kullanabilir. Güney çamı gibi çok reçineli türler ve bambu ve kenaf gibi odun dışı türler de dahil olmak üzere her tür ağaç kraft işleminde kullanılabilir.