Pzt-Cuma: 08:15 - 18:30

Sultan Orhan Mah, 1176/2. Sk. No:3 Gümrük Sanayi Bölgesi TR41400 Gebze / KOCAELİ

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Transformatör yapımında hangi malzemeler kullanılır?

Darbelere, çatlama ve kırılmalara dayanıklılık gibi mükemmel mekanik özellikleri ile laminasyon, metalizasyon ve tüm baskı amaçlı uygulamalar için mükemmel bir filmdir.

 

  • ÖZELLIKLERİ


Naylon olarak da bilinen poliamid (PA), nispeten yüksek bir erime noktasına, olağanüstü mukavemet ve tokluğa ve iyi oksijen bariyeri özelliklerine sahip, şeffaf ve yazdırılabilir bir termoplastiktir. Ayrıca çizilmeye, delinmeye ve esnek çatlamaya karşı dayanıklıdır ve gresi, yağı veya asitli yiyecekleri çözmez/emmez. Bu özellikler PA’yı geleneksel ve mikrodalga pişirme uygulamalarında kullanım için ideal kılar.

En popüler iki poliamid sınıfı naylon 6,6 ve naylon 6’dır. Her ikisi de aynı karbon, hidrojen, oksijen ve nitrojen oranlarına sahiptir ve çok benzer özelliklere sahiptir. Ancak bazı farklılıklar vardır; benzer işleme koşulları altında, naylon 6,6 genellikle daha kristalli ve naylon 6’dan daha düzenlidir, bu da daha yüksek erime noktası, daha yüksek modül ve daha yavaş geçirgenlik ve nem emme gibi biraz farklı fiziksel özelliklere neden olurken, naylon 6 biraz daha iyi süneklik ve etkiye sahiptir. direnç.

Naylon peynir ambalajı için idealdir çünkü mükemmel oksijen bariyeri özelliklerine sahiptir ancak karbondioksit (CO 2 ) geçirgendir, bu nedenle depolama sırasında CO2 oluşursa ambalajın içinde hapsolmaz ve bu nedenle ambalajı şişirmez.

Diğer özel film reçineleriyle karşılaştırıldığında, naylonun işlenmesi nispeten kolaydır ve hem yüksek hem de düşük sıcaklıklarda iyi performans gösterir. Mikrodalgada kullanılabilir, geri dönüştürülebilir ve atmosfere zararlı kimyasallar salmadan yanar.

En yaygın iki naylon film türü, dökme veya yönlendirilmemiş naylon ve çift eksenli yönlendirilmiş naylondur (BOPA) 1 . BOPA en önemli poliamid filmdir. Zorlu paketleme uygulamaları için mükemmel bir seçimdir. Yönlendirme, yönlendirilmemiş dökme PA filme kıyasla daha yüksek gerilme mukavemeti, daha düşük uzama (gerilmesi daha zor), daha fazla sertlik ve daha yüksek oksijen bariyeri ile sonuçlanır.
Naylon genellikle poliolefinler gibi diğer filmlerle birlikte ekstrüde edilir. Çok katmanlı bir filmin bir bileşeni olarak, etkili bir oksijen bariyeri sağlar ve mekanik mukavemeti artırır.

 

UYGULAMALAR


Çift eksenli yönlendirilmiş naylon veya BOPA film, özellikle yüksek gaz bariyeri özelliklerinin gerekli olduğu çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. 2 PVC , PE ve PP filme göre daha yüksek fiyatı nedeniyle , genellikle özel bir film olarak kabul edilir. Esas olarak oksijene duyarlı gıdalar için esnek bir ambalaj filmi olarak kullanılır ve yüksek mekanik mukavemet, yüksek erime noktası, şeffaflık ve iyi oksijen bariyeri gerektiğinde seçilir. Önemli gıda paketleme uygulamaları arasında işlenmiş et (sosis, domuz pastırması), füme balık, peynir ve diğer günlük ürünler ve mikrodalgada yarı mamul yemekler bulunur.

En önemli üç ticari naylon film türü, çift eksenli yönlendirilmiş film (BOPA), dökme mono film ve çok katmanlı birlikte ekstrüde edilmiş filmlerdir.

 

1 “Çift eksenli yönlendirilmiş”, mukavemet ve modülü artırmak için naylon filmin iki farklı yönde gerildiği anlamına gelir.
2 Oksijen bariyeri özellikleri tipik olarak PET filminkine benzerdir ancak EVAL ve PVDC’ninki kadar iyi değildir.

 

BOPA (POLYAMİD) FİLM ÖZELLİKLERİ

» PET’e oranla daha düşük elastik modüle sahiptir,
» Nem, koku, oksijeni bünyesinde tutar,
» Isıl dayanımı iyidir,
» Radyasyon dayanımı yüksektir,
» Kimyasal dayanımı çok kuvvetli olmamakla kimyasallara karşı direnci mevcuttur.