Pzt-Cuma: 08:15 - 18:30

Sultan Orhan, 1176/2. Sk. No:3, 41400 Gebze/Kocaeli

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Transformatör yapımında hangi malzemeler kullanılır?

Bir transformatör (elektrikte olduğu gibi), elektromanyetik indüksiyon prensibine göre çalışan bir cihazdır.

Birbirine dik açılarda yerleştirilmiş iki akım taşıyan bobin, indüklenmiş elektromanyetik alanlar yoluyla tamamlayıcı akımlar oluşturabilir. İki bobin birbirine dik açılarda yerleştirerek ve birinden alternatif bir akım geçirerek basit bir transformatör yapılabilir – ve diğer bobin orijinal akımın 180 derece faz dışında tamamlayıcı bir akım üretecektir (yani tamamen durağan gerilim/akım modeli, kaynak akımın tam tersi olacaktır).

Havadaki iki bobin arasındaki bağlantı çok iyi değildir, ancak bobinler arasına bir ferromanyetik çekirdek eklerseniz, bağlantı birkaç büyüklük mertebesinde artar – bu nedenle ‘gerçek’ transformatörler, tamamlayıcı bobinlerin manyetik alanlarını birleştiren ferromanyetik (demir) çekirdekleri içerir. . ‘Gerçek’ transformatörler inşa etmekle ilgili pek fazla ayrıntıya girmeyeceğim – manyetik bir devrenin elektrik devrelerini birbirine bağladığını söylemek yeterli.

Pratik transformatörler birden fazla uyarma/indüksiyon bobini ile inşa edilmiştir (elektrik tesisatı uygulamasında bu sabit bir enerji aktarımı sağladığı için üç bobin vardır – ama yine, bu tartışmanın ötesindedir).

Elektromanyetik indüksiyon teorisi 19. yüzyılda çeşitli insanlar tarafından geliştirildi – Faraday, Ampere (biraz önce), ancak 1862’de yayınlanan bir makalede James Clerk Maxwell tarafından özetlendi. Bu, şu anda ‘Maxwell Denklemleri’ olarak adlandırılan şeyi özetledi – bir dizi manyetik alanlar ve elektrik akımlarının etkileşimini tanımlayan diferansiyel denklemler. Maxwell Denklemleri, kimyasal ve diğer sistemlerin eylemlerini tanımlamak için genişletildi, ancak elektromanyetik indüksiyonu içeren temel ilişkiler, orijinal çalışmasının konusuydu.

Yani, sorunuzu cevaplamak için:

İdeal bir transformatör, manyetik olarak bağlanmış iki ortogonal (dik açılı) bobinden yapılmıştır. Bu, hava (çok verimli değil) veya bir ferromanyetik malzeme (daha verimli) ile yapılabilir. Birden fazla iletken arasında elektromanyetik indüksiyona da izin veren başka birçok geometri var – 12 fazlı ve daha yüksek dereceli transformatörler gördüm – ancak temel fikir, iletkenlerin elektromanyetik alanlarını birleştirmek, böylece bir iletken tarafından üretilen alan bir akımı indüklemektir.

 

PARÇA VE MALZEMELER

 • Çelik düz çubuk, 4 adet
 • Çeşitli cıvatalar, somunlar, rondelalar
 • 28 gauge “mıknatıs” tel
 • Düşük voltajlı AC güç kaynağı

“Mıknatıs teli”, ince bir emaye kaplama ile yalıtılmış küçük çaplı bir teldir. Elektromıknatıs yapmak için kullanılması amaçlanmıştır, çünkü birçok tel “dönüşü” nispeten küçük çaplı bir bobine sarılabilir. Herhangi bir tel ölçüsü işe yarayacaktır, ancak küçük bir çapta mümkün olduğunca çok dönüşlü bir bobin yapmak için 28 kalibre tavsiye edilir.

 

ÇAPRAZ REFERANS

Elektrik Devrelerindeki Dersler , Cilt 2, bölüm 9: “Transformatörler”

 

ÖĞRENME HEDEFLERİ

 • Elektromanyetizmanın etkileri.
 • Elektromanyetik indüksiyonun etkileri.
 • Manyetik kuplajın voltaj regülasyonu üzerindeki etkileri.
 • Sargının etkileri “adım” oranını açar.

  TALİMATLAR

   

  İki eşit uzunlukta çelik çubuğu ince bir elektrik yalıtıcı bant tabakasıyla sarın. Bu iki çubuğun etrafına birkaç yüz tur mıknatıs teli sarın. Transformatörün voltajı yukarı veya aşağı “adımlayabilmesini” isteyip istemediğinize bağlı olarak, bu sargıları eşit veya eşit olmayan sayıda dönüşle yapabilirsiniz. Başlamak için eşit dönüşler öneririm, daha sonra eşit olmayan dönüş sayısındaki bobinlerle denemeler yapın.

  Bu çubukları, diğer iki daha kısa çelik çubukla bir dikdörtgende birleştirin. Çubukları birbirine sabitlemek için cıvatalar kullanın ( çevrelerine tel sarmadan önce çubuklar boyunca cıvata delikleri açmanız önerilir ).

  Sargıları sarmayı bitirdikten sonra kısa devreli sargıları (tel uçları ile çelik çubuk arasındaki ohmmetre okuması) kontrol edin. Sargı ile çelik çubuk arasında süreklilik (sonsuz direnç) olmamalıdır. Telin bobin içinde bir yerde kırılmadığından emin olmak için sargı uçları arasındaki sürekliliği kontrol edin. Direnç ölçümlerinden herhangi biri bir sorun olduğunu gösteriyorsa, sarım yeniden yapılmalıdır.

  Transformatörünüzü bu bölümün başında açıklanan “güç kaynağının” düşük voltajlı çıkışıyla çalıştırın. Ev yapımı sargılarınız gerçekten önemli bir voltaj için derecelendirilmediğinden, transformatörünüzü doğrudan duvar prizi voltajından (120 volt) çalıştırmayın!

  AC voltmetre ile transformatörünüzün çıkış voltajını (sekonder sargı) ölçün. İkincil sargıya bir tür yük (ampuller iyidir!) bağlayın ve voltajı yeniden ölçün. Yük akımı arttıkça sekonder sargıdaki gerilimin “sarkma” derecesine dikkat edin.

  Kısa çubuk parçalarından birindeki bağlantı cıvatalarını gevşetin veya çıkarın, böylece iki sargıyı birbirine bağlayan manyetik “devrenin” isteksizliği ( direnç benzeri ) artar. Yük altında çıkış voltajı ve voltaj “sarkması” üzerindeki etkisine dikkat edin.

  Transformatörünüzü eşit olmayan sargılarla yaptıysanız. farklı AC yüklerine güç vererek, kademeli veya kademeli modda deneyin.