Pzt-Cuma: 08:15 - 18:30

Sultan Orhan, 1176/2. Sk. No:3, 41400 Gebze/Kocaeli

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Ahşap Elyaf Yalıtımı Nedir?

Odun lifi yalıtımı, kereste fabrikası endüstrisinden gelen atık ahşaptan (talaş, talaş, talaş, kesikler) yapılan bir yalıtım malzemesi şeklidir. Hammadde, doğal yalıtım levhaları veya yorganları haline getirilmeden önce lifli durumuna parçalanan, işlenmemiş yumuşak ağaçtır.

 

Bazı durumlarda, liflere levhalara preslenmeden önce yapıştırıcı eklenir, bazılarında ise ahşaptaki doğal yapıştırıcılar ısıtma ve basınçla serbest bırakılır. Bu aşamada hem böcek ve kemirgen saldırılarını önlemek hem de yanmak yerine kömürleşecek şekilde ateşe dayanıklı hale getirmek için tedavi edilir.

Ahşap Elyaf Yalıtımı: Artıları ve Eksileri Nelerdir? 

 

Ahşap elyaf yalıtımı, evinizi yalıtmak için mükemmel bir seçimdir ve etkileyici yeşil kimlik bilgilerine sahiptir. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler

Kendi inşaatınız veya yenilemeniz için ahşap elyaf izolasyonu seçmenin birçok nedeni vardır. Yapay yalıtımla dolu bir dünyada, ahşap elyaf, yapı malzemeleri konusunda daha dikkatli olanlar için mükemmel bir seçimdir.

İç duvar yalıtımından çatı kaplamaya ve ötesine kadar evin her yerinde uygulamaları vardır ve ona çok yönlülük kazandıran birkaç farklı formda bulunur.

Ama her ev için doğru mu? Bu kılavuz, ahşap elyaf yalıtımının ne olduğuna, potansiyel uygulamalarına ve alternatifler karşısında nasıl yığıldığına bir göz atmaktadır.

 

Ne Tür Ahşap Elyaf Yalıtımı Vardır?


Sert, yarı sert tahtalar ve esnek yorganlar olarak mevcuttur. Diğer yalıtım malzemelerinden farklı olarak, çatı sarkması veya dış ev kaplamasını kabul etmek için uygun, hava koşullarına dayanıklı bir levha olarak da mevcuttur .

Ayrıca sıva almaya hazır (kireç veya kum ve çimento) ve dış duvar yalıtımı olarak kullanılabilen levhalar da mevcuttur . Kısacası, herhangi bir insan yapımı malzemeye eşdeğer ahşap lifi seçenekleri mevcuttur.

 

Ahşap Elyaf İzolasyonu Nerelerde Kullanılır?


Her ihtiyaca uygun yalıtım ürünleri mevcuttur ve her eleman için ahşap lifi kullanılabilir, zemin veya duvar yalıtımı ve hatta bir çatı yalıtımı bile yapılabilir . Yapay yalıtımın yapabileceği her şeyi yapabileceğini söylemek doğru olur.

 

Ahşap Elyaf İzolasyonu Hangi Kalınlıklarda Mevcuttur?


30 mm’den 300 mm kalınlığa kadar, 10 mm’lik artışlarla farklı formlarda ahşap lifi mevcuttur. 70 mm Kingspan veya Celotex yalıtımlı bir boşluklu duvarın U değeri 0,30W/m2K olacaktır. Aynı U-değerine ulaşmak için 100 mm ahşap elyaf izolasyona ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, 70 mm sert köpük yalıtımın yaklaşık 12 £/m2’ye mal olacağı ve 100 mm’lik ahşap lifli levhaların bunun iki katına mal olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sorun, sert köpük yalıtımından daha zayıf bir yalıtkan olmasıdır, öyle ki, aynı U-değerini elde etmek için ahşap elyafın önemli ölçüde daha kalın olması gerekir.

 

Ahşap Elyaf İzolasyonun Avantajları Nelerdir?


Avantajları çoğunlukla yeşil kimliklerine bağlıdır. Sürdürülebilir, geri dönüştürülebilir, gübrelenebilir, kötü kimyasallar kullanmaz ve büyürken ağacın emdiği CO2’yi tutar. Güçlü, çok yönlü ve dayanıklı olmasının yanı sıra nefes alabilir ve boyutsal olarak stabildir. Bazı yapay yalıtım malzemeleri zamanla, bazı durumlarda orijinal boyutlarının %10’u kadar küçülebilir ve potansiyel olarak soğuk noktalar bırakabilir. Ancak odun lifi bu şekilde etkilenmez ve orijinal boyutunu korur.

Ancak belki de en büyük avantajlarından biri koruyucu ekipman veya giysiye ihtiyaç duymamasıdır. Örneğin bir duvarın nasıl yalıtılacağına bakıldığında , diğer yalıtımlarla aynı şekilde döşenir, ancak gözlük, yüz maskesi veya eldivene ihtiyaç duymadan işlenebilir, kesilebilir ve tedavi edilebilir.

 

Dezavantajları Var mı?

 

En büyük ve en belirgin dezavantajı alternatiflerine göre yüksek maliyetidir. Bunun ötesinde, üretim ve nakliyeden kaynaklanan somutlaştırılmış enerji ve CO2 de vardır; ürünlerin büyük bir kısmı doğu Avrupa ülkelerinde üretildiğinden tahmin edilenden daha fazladır.