Pzt-Cuma: 08:15 - 18:30

Sultan Orhan, 1176/2. Sk. No:3, 41400 Gebze/Kocaeli

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Trans Can Trafo yağlı tip transformatör

Bildiğimiz gibi farklı tipte transformatörler vardır, bu yazımızda Trans Can Trafo yağlı tip transformatörden bahsedeceğiz. Trans Can Trafoyağlı tip trafo gerektiren projeleriniz için size en iyi çözümleri sunabilecek profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur.

 

 

1. YAĞ TİPİ TRAFO NEDİR

 

Yağlı tip transformatörlerin özelliği manyetik devrelerinin ve sargılarının tamamen yağa batmış olmasıdır. Bu bir yalıtım sıvısı olarak kullanılır, silikon, mineral, ester veya bitkisel olabilir ve seçimi müşterinin ihtiyaçlarına ve kurulum tipine bağlı olacaktır .

 

Yağ tipi transformatör , transformatör sıcaklığını düşürmek için yağ soğutma yöntemini kullanan bir tür voltaj dönüştürme cihazıdır.

 

Transformatörlerdeki yağ, yalıtım için, ark ve korona deşarjını durdurmak ve transformatörden ısıyı dağıtmak için kullanılır, yani soğutucu görevi görür.

 

Çekirdeği ve sargıları korumak için kullanımına ek olarak, tamamen yağa daldırılacakları için. Aynı zamanda oksijen ve selülozun doğrudan temasını engelleyerek oksidasyonunu da engeller.

 

Ek olarak, oksijen yağ tankına giremediğinden, böylece yalıtım malzemelerinin yaşlanmasını önler, ürünün hizmet ömrünü uzatır, aynı zamanda sosyal faydaları da artırır.

 

 

YAĞ TİPİ TRAFO ÇEŞİTLERİ

 

Trans Can Trafo’in sahip olduğu ana yağ tipi transformatörler aşağıdaki transformatörlerdir:

 

  • Ped monteli transformatör
  • Dağıtım trafosu
  • Güç transformatörü
  • Küçük trafo merkezi trafosu

 

PED MONTE TRAFO

Genel olarak, Pad monteli transformatörler , esas olarak enerji dağıtımı için kullanılan ekipmanlardır. Ped tipi trafolarımız, birincil gerilimi nihai müşteriye sağlanacak ikincil gerilime düşürmek için yeraltı şebeke dağıtım hatlarına bağlanır.

 

Bu tip transformatörler normalde dış mekana monte edilir, bir kaide üzerine, yumuşak çelik malzemeden veya paslanmaz çelik malzemeden yapılmış bir tankın içine, güvenliklerini garanti etmek için iki kapılı ve bir kapı kilidine sahiptir.

 

Trans Can Trafo Pad monteli transformatör, elektrik sınıfı mineral yalıtım yağı veya FR3 sıvısı ile mevcuttur. Uygulanan sıvılar verimliliği artırmak, kaza riskini azaltmak ve en önemlisi çevre ile işbirliği yapmaktır.

 

FR3 sıvısı, transformatörün yangın güvenliğini ve çevresel faydalarını iyileştirebilir, aynı zamanda bu durumda ped monteli transformatörün ömrünü de iyileştirir.

 

 

DAĞITIM TRAFOSU

Dağıtım transformatörleri, endüstriyel ve maden işletmelerinin dağıtım şebekesi ve güç kaynağı ve dağıtım sistemlerinde önemli ekipmanlardır. Başlıca avantajlarından biri kompakt yapı, küçük boyut, düşük gürültüdür ve bu yağ tipi transformatör hava geçirmez şekilde kapatılmış tipte ve koruyucu tiptedir.

 

Bu yağ tipi transformatör, bir maden, petrol kimyasalı ve diğer güç dağıtım sistemlerinde uygulanabilir.

 

Bu tip yağ transformatörleri için en çok mineral yağ kullanılır. Diğer yalıtım sıvıları arasında bitkisel yağ da bulabilirsiniz.

 

 

GÜÇ TRANSFORMATÖRÜ

 

Bu transformatörler, elektrik şebekesindeki ana bileşendir. Yağ trafosu büyük bir kapasiteye sahiptir, bu şekilde çok fazla elektrik enerjisi tasarrufu sağlayacak, güç kaybını en aza indirecek ve bu aynı zamanda müşterilerin maliyetlerini de azaltacaktır. Ayrıca bu durumda transformatördeki yağ, transformatör ekipmanının dayanıklılığına ve elektriksel özelliklerine yardımcı olur.

 

 

 

KÜÇÜK TRAFO TRAFOSU

 

Küçük trafo merkezi transformatörü, başka bir tür yağ tipi transformatördür. Daha önce de belirttiğimiz gibi yağ, transformatörün ömrünü uzatmasına ve hasar görmemesine yardımcı olur.

 

 

YAĞ TİPİ TRAFOLARDA NE TÜR YAĞ KULLANILIR

 

Yağlı tip transformatör için kullandığımız ana akışkanlardan biri FR3 yüksek ateş noktalı dielektrik akışkandır. Bu tür bir sıvı, transformatörün yangın güvenliğini ve çevresel faydalarını iyileştirebilir ve aynı zamanda ekipmanın hizmet ömrünü uzatabilir.

 

Bitkisel izolasyon yağının önemli özellikleri, konvansiyonel mineral yağlara göre daha yüksek parlama noktası ve biyolojik olarak parçalanabilmeleridir.

 

En çok kullanılan yağlardan bir diğeri de mineral yağdır. Bu, orta derecede rafine edilmiş düşük viskoziteli ve düşük akma noktalı naftenik baz yağdan yapılmış yüksek kaliteli bir transformatör yağıdır ve birinci sınıf antioksidan bileşik katkı maddeleri ile harmanlanmıştır. Hızlı ısı transferi, iyi oksidasyon kararlılığı ve mükemmel elektrik performansına sahiptir ve sıkı kalite kontrol sistemi altında kararlı kaynaklardan üretilir.

 

Bu mineral yağ, iyi bir elektrik yalıtım performansına, yüksek arıza voltajına ve düşük dielektrik kayıp faktörüne sahiptir, yüksek voltajlı elektrik alanlarında deşarj ve güç kaybını etkili bir şekilde önleyebilir, iyi termal kararlılık ve oksidasyon kararlılığı sağlar. Ayrıca kullanım işlemi sırasında asit ve çamur oluşumunu önleyebilir ve elektrikli ekipmanın ömrünü uzatabilir. Ayrıca düşük viskozitesi nedeniyle bu mineral yağ etkin soğutma ve ısı transferi sağlar.

 

 

KURU TİP TRAFO İLE YAĞ TİPİ TRAFO ARASINDAKİ FARK

 

Şu anda kullandığımız iki ana tip trafo vardır, biri yağlı tip trafo ve diğeri kuru tip trafo. Aynı işleve sahiptirler, ancak aralarında birçok fark vardır.

 

Kuru tip transformatörler ile yağlı tip transformatör arasındaki temel fark, soğutma yöntemidir, kuru tip soğutma ortamı olarak hava kullanır ve yağlı tip transformatörler yağ kullanır. Transformatörler yük altındayken kaçınılmaz olan aşırı ısınma için soğutma ortamı önemlidir.

 

Yağlı tip transformatörler, kuru tipe göre daha yüksek standart enerji verimliliğine ve daha yüksek sonuçlara sahiptir.

 

Aralarındaki diğer bir fark bakımdır , yağlı tip transformatörler kuru tipten daha fazla bakım prosedürü gerektirir. Yağlı tip transformatörler, transformatör ömrünü uzatmak ve hasar görmemesi için daha sık yağ değişimi gerektirir.

 

Fiyat açısından yağlı tip transformatörler kuru tipten daha ucuzdur.

 

Aynı zamanda, her tip transformatör çalışırken ses çıkarır, ancak farklı seçeneklerimiz ve farklı gürültü seviyelerimiz vardır. Bu durumda yağlı tip trafo ile kuru tip trafoyu karşılaştırırsak daha düşük gürültü için en iyi seçenek size daha düşük ses seviyesi sağlayan yağlı tip trafodur.

 

Bir diğer büyük fark verimliliktir , yağlı tip transformatörlerin, voltajları, derecelendirmeleri ve boyutları ile sınırlı olan kuru tip transformatörlerden daha verimli olduğu bilinmektedir.

 

Yağlı tip trafo ile kuru tip trafo arasındaki temel farklar bunlardır. Trans Can Trafo’da, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre en iyi çözümü sunabilir ve çözümleri için en iyi seçeneği seçmelerine izin verebiliriz.

 

 

TRAFOLARDA NEDEN YAĞ KULLANIYORUZ?

 

Yağlar, ulusal elektrik sistemindeki yüksek voltajlı transformatörlerin çalışması için, özellikle güvenlik açısından, elektrik beslemesini tehlikeye atabilecek olası arızaları önlemek için bu ekipmanların sıvılarının bakımının gerekli olduğu kilit bileşenlerdir.

 

Transformatörlerde bulunan yağ, yalıtkanlık ve soğutma işlevi görür. Çalışma mekanizması, transformatördeki bobinlerin bakırını çevreleyen kağıdı emprenye etmek ve bu noktada oluşan ısıyı dışarıya taşımaktır. Ek olarak, yağ, ekipmanı içeriden yalıtıma, parçalarına zarar verebilecek veya en kötü durumda transformatörün tamamen kaybolmasına ve dolayısıyla yangına neden olabilecek elektrik boşalmalarına karşı korur.

 

Trans Can Trafo, trafo endüstrisinde 15 yıldan fazla deneyime sahiptir ve dünya çapında 30’dan fazla ülkeye ihracat yaptık. Bu sayede aynı anda hem profesyonel bir teknik ekip hem de üretim ekibine sahip olma deneyimine ve avantajına sahibiz. Bu 15 yıllık tecrübe, bize uluslararası standartları tanıma ve müşteri ihtiyaçlarına göre tasarım ve üretim için tüm kurallara uyma fırsatı verdi.

 

Ayrıca, transformatör fabrikamız Çin’de bulunmaktadır, bu nedenle gerçekten iyi bir hammadde tedarik zincirine sahibiz ve dünya çapındaki müşterilerimize her zaman rekabetçi fiyatlar sağlayabiliriz.

 

Transformatörlere yağ doldurmak, uygun şekilde eğitilmiş personelin yanı sıra bu işlem için uygun prosedürleri takip eden kalifiye uzmanların müdahalesini gerektiren son derece hassas bir faaliyettir. Ancak daha önce bahsettiğimiz noktalar sayesinde Trans Can Trafo, uluslararası standartlara göre tüm kuralları takip eden profesyonel bir ekibe sahiptir.

 

Yağlı tip transformatörlerin çok sayıda avantajı olduğunu zaten biliyoruz. Bu transformatörün ana avantajlarından biri, transformatör güvenliğini artırmaya yardımcı olmak ve yağın transformatörlere sağladığı faydaları artırmaktır.

 

Avantajlara ek olarak, bakımın bir parçası olarak değiştirmeyi de hesaba katmalıyız. Bir süre sonra yağ, yalıtım ve soğutma özelliklerini kaybeder, bu nedenle değiştirilmesi gerekir. Bu sayede hem maliyetli hasarların önüne geçebiliyor hem de transformatörlerin ömrünü uzatabiliyoruz.

 

Trans Can Trafo, tank vakumlu yağlamanın kalitesinden emin olmak için kaynak ve montaj işleri sonunda sızdırmazlık testi yaptırır ve testi geçtiğinde kumlama ile pas giderme işlemi yaptırır.