Pzt-Cuma: 08:15 - 18:30

Sultan Orhan, 1176/2. Sk. No:3, 41400 Gebze/Kocaeli

Nasıl yardımcı olabiliriz?

İzolasyon transformatörü

Bir izolasyon transformatörü , genellikle güvenlik nedenleriyle veya geçici akımları ve harmonikleri azaltmak için, elektrik gücünü bir alternatif akım (AC) gücü kaynağından bazı ekipman veya cihazlara aktarmak için kullanılan bir transformatördür .

 

İzolasyon transformatörleri galvanik izolasyon sağlar ; kaynak ve yük arasında iletken bir yol yoktur. Bu izolasyon elektrik çarpmasına karşı korumak için kullanılır., hassas cihazlarda elektriksel gürültüyü bastırmak veya bağlanmaması gereken iki devre arasında güç aktarmak için. İzolasyon için satılan bir transformatör, genellikle birincil ve ikincil arasında özel yalıtımla yapılır ve sargılar arasında yüksek bir voltaja dayanacak şekilde belirtilir.

 

İzolasyon transformatörleri, sinyallerdeki DC bileşeninin bir devreden diğerine iletimini engeller, ancak sinyallerdeki AC bileşenlerinin geçmesine izin verir. Birincil ve ikincil sargılar arasında 1’e 1 oranı olan transformatörler, genellikle ikincil devreleri ve bireyleri, enerji verilmiş iletkenler ile topraklama arasındaki elektrik çarpmalarından korumak için kullanılır. Uygun şekilde tasarlanmış izolasyon transformatörleri, toprak döngülerinin neden olduğu paraziti engeller . Elektrostatik kal kanlı izolasyon transformatörleri, bilgisayarlar, tıbbi cihazlar veya laboratuvar aletleri gibi hassas ekipmanların güç kaynakları için kullanılır.

Bazı özellikler, Yalıtım transformatörlerinin AC devrelerinde yıldırımdan korunmanın bir parçası olmasını gerektirir.

 

Terminoloji

Bazen bu terim, bir cihazın birincil ve ikincil devreleri bağlı bir ototransformatör olmadığını vurgulamak için kullanılır.Birincil ve ikincil arasında belirtilen yalıtıma sahip güç transformatörleri, birincil işlevi bu olmadığı sürece genellikle yalnızca “izolasyon transformatörleri” olarak tanımlanmaz. Yalnızca birincil amacı devreleri izole etmek olan transformatörler rutin olarak izolasyon transformatörleri olarak tanımlanır.

 

İşlem

 

İzolasyon transformatörleri , iki sargı arasındaki kapasitif bağlantıya dikkat edilerek tasarlanmıştır . Birincil ve ikincil sargılar arasındaki kapasitans ayrıca AC akımını birincilden ikincile bağlayacaktır. Birincil ve ikincil arasındaki topraklanmış bir Faraday kalkanı , ortak mod gürültüsünün bağlantısını büyük ölçüde azaltır. Bu, başka bir sarım veya bir sarımı çevreleyen metal bir şerit olabilir. Diferansiyel gürültü, bir izolasyon transformatörünün primerinden sekonderine manyetik olarak bağlanabilir ve bir sorun oluştuğunda filtrelenmelidir.

 

Darbe transformatörleri

Darbe devrelerinde izolasyon için bazı küçük transformatörler kullanılır.

 

Elektronik testi

 

Elektronik test ve servisinde, izolasyon trafosu güvenlik için kullanılan 1:1 (yük altında) güç trafosudur. Onsuz, test edilen bir cihazdaki açıkta kalan canlı metal, ısıtma radyatörü veya osiloskop topraklama kablosu gibi topraklanmış nesnelere göre tehlikeli bir voltajdadır ( canlı şasiye sahip bazı eski vakum tüplü ekipmanlarda özel bir tehlike ). Transformatörde, trafo sekonder ve primer arasında iletken bir bağlantı olmadığından, açıkta kalan canlı metal toprağa bağlanırsa sadece küçük bir kaçak akım akacaktır.

Tıbbi cihazlarda elektriksel izolasyonun özellikle önemli olduğu düşünülür ve özel standartlar uygulanır. Çoğu zaman sistem, arıza koşullarının gücü kesmemesi, ancak bir uyarı oluşturması için ek olarak tasarlanmalıdır.

 

Yüksek potansiyellerde ekipman temini

 

Toprak potansiyeli olmayan cihazların güç beslemesi için de izolasyon transformatörleri kullanılmaktadır. Bir örnek, radyo anten direklerindeki hava trafiği engel uyarı lambalarının güç kaynağı için Austin transformatörüdür . İzolasyon transformatörü olmadan, direk üzerindeki aydınlatma devreleri, güç kaynağı aracılığıyla radyo frekansı enerjisini toprağa iletir.